ته‌م بالاخره به بازار آمد

کتاب ته‌م با همت انتشارات باغ نی کرمانشاه به بازار آمد . این کتاب در بر گیرنده‌ی اشعار کلاسیک جلیل آهنگرنژاد است که با مقدمه ای از دکتر میر جلال الدین کزازی آراسته گردیده است . علاقمدان می توانند با مراجعه به کتابفروشی های معتبر در استانهای کرمانشاه ، ایلام و کردستان این کتاب را تهیه نمایند .

CD  صوتی این اثر با صدای هنرمند نام آشنای کرمانشاهی دکتر امین جلیلیان منتشر می شود .

مقدمه ای بر کتاب ته‌م

به قلم دکتر میرجلال الدین کزازی :

کُردی کرمانشاهی شاخه ای از زبان گرانسنگ و مایه‌ور کُردی است که یکی از کهن ترین زبانهای ایرانی است و به شاخه‌ای نغز و شکوفان می‌ماند که از آن درخت تناور و گَشَن بیخ و بسیار شاخ بررُسته است . این شاخه از زبان کُردی بس نغز و دلاویز و خوش آهنگ افتاده است و نیک همساز و دمساز است با بهره بُردِ هنری و زیبا شناختی از زبان .
از آن است که سروده هایی در آن پدید آمده است و درپیوسته شده است، آنچنان آهنگین و دلنشین که با یک بار شنیدن در یاد و نهاد شنونده می ماند. از این روی، بیشینه ی این سروده ها، از تری و تازگی ، به ترانه دیگرگون شده است و از سرگی و سختگی، چونان سرودِ رامش، کارکرد خُنیایی یافته است و بخشی ارزنده و برازنده از گنجینه ی فرهنگی و هنری کرمانشاه گردیده است. سراینده‌ی بسیاری از این ترانه‌های « نوبرانه » که بر زبان کرمانشاهیان روان است و آوازخوانان، دمساز با ساز، به آواز می‌خوانندشان، دانسته نیست که کیست؛ ترانه‌هایی از این گونه:
ئه‌ێ دنیا داران، ئه‌ێ دنیا دووسان!
دنیا ده‌مێگه چو شاڕوو بووسان
            ***
تنیا دارێگ بیم کیه‌نی وه سام بی
گه‌ل گه‌ل نازاران دایه‌م وه پام بی
           ***
چه‌وه‌یل مسد بی سرمه مه‌سه
خودا مه‌زانو خونی چه‌ن که‌سه
         ***
جفتێ چه‌و دیری چو پیاله‌ ێ  چینی
خوداێ بان سه‌ر له لید نه‌سینی
بی‌گمان، هنوز همچنان بر این گنجینه‌ی ناب و یگانه‌ی کرمانشاهی می‌توان افزود؛ سخنوران چربگوی و شیرین سخن کرمانشاه می‌توانند در کُردی کرمانشاهی سروده‌های دلاویز و شورانگیز درپیوندند و از نغزیها و نوشنواییهای این شاخه از زبان کردی به شایستگی بهره بجویند.
از آن است که هنر پژوهشگر و سخنور و روزنامه‌نگار پویا و پرتلاش کرمانشاهی ، آقای جلیل آهنگر نژاد، را که کُردی کرمانشاهی را چونان زبان ادبی خویش برگزیده‌است و در کار آورده است و این دفتر شعر را به همشهریان ادب  دوست خویش ارمغان کرده است، می باید ارج نهاد و او را به پاس این تلاش ارزشمند ادبی و فرهنگی، فرخباد و دست مریزاد گفت. برای او، از درگاه دادار دادگر، کامگاری و بختیاری آرزو دارم.
میر جلال الدین کزازی
مرداد ماه 1389

 

دوستانی که تمایل دارند این کتاب برایشان پست شود ، لطفا نشانی شان را اعلام فرمایند .

/ 5 نظر / 62 بازدید
علی رضا

سلام مبارکه مبارکه مبارکه مبارکه مبارکه مبارکه مبامبارکه مبارکه مبارکه مبارکه مبارکه مبارکه مبارکه مبارکه رکه مبارکه مبارکه مبارکه مبارکه مبارکه مبارکه مبارکه مبارکه مبارکه مبارکه مبارکه مبارکه مبارکه مبارکه مبارکه مبارکه مبارکه مبارکه مبارکه مبارکه مبارکه مبارکه مبارکه مبارکه مبارکه مبارکه مبارکه مبارکه مبارکه مبارکه مبارکه مبارکه مبارکه مبارکه مبارکه مبارکه مبارکه مبارکه مبارکه مبارکه مبارکه مبارکه مبارکه مبارکه مبارکه مبارکه مبارکه مبارکه مبارکه مبارکه مبامبارکه مبارکه مبارکه مبارکه مبارکه مبارکه مبارکه مبارکه رکه مبارکه مبارکه مبارکه مبارکه مبارکه مبارکه مبارکه مبارکه مبارکه مبارکه مبارکه مبارکه مبارکه مبارکه مبارکه مبارکه مبارکه مبارکه مبارکه مبارکه مبارکه مبارکه مبارکه مبارکه مبارکه مبارکه مبارکه مبارکه مبارکه مبارکه مبارکه مبارکه مبارکه مبارکه مبارکه مبارکه مبارکه مبارکه مبارکه مبارکه مبارکه مبارکه مبارکه مبارکه مبارکه مبارکه مبارکه مبارکه مبارکه مبارکه مبارکه مبارکه مبارکه مبارکه مبارکه مبامبارکه مبارکه مبارکه مبارکه مبارکه مبارکه مبارکه مبارکه رکه مبارکه مبارکه مبارکه مبارکه مبارکه مبارکه مبارکه مبار

منصورمحمدی

سلام من هرچی گشتم کتاب را پیدا نکردم لطفا ادرس بدید

ظاهر سارایی

ایلام - خ عاشورا - نبش کوچه سوم- ظاهر سارایی

میثم سهرابی

سلام استاد خیلی خوشحال شدم . من هم می تونم ادرسم را بنویسم ؟ اسلام اباد خ معلم کوی 7 - پلاک 35-میثم سهرابی

بهنام ق

سلام عموجلیل حال شما.. ته م را خوندو خیلی خوب بود.... به امید کارهای بعدی