مجتمع رخش به لباس کردی پوش ها اجازه ی ورود نمی داد

 ساعت شام  که در حضور چند مهمان گرام نشسته بودم ، ناگاه صدای تلفن بلند شد ، شماره ای ناشناس تماس گرفت و خودش را معرفی کرد . کلمات در آن لحظات اول نشان از گوینده ای فهیم و آگاه می داد . انسانی که درک و شعورش را در همان لحظات اول گفتگو میشد دید . می گفت : همکارانشان در اینترنت که سرچ کرده و به مطلبی برخورده اند ( همین مطلبی که در نرمه واران به چاپ رسیده )‌ که اعراض و اعتراضی به مجتمع رخش است . و بعد ادامه داد : مدیریت و مالک این مجتمع تغییر کرده و مدیریت تازه با کمال افتخار در خدمت همه ی شهروندان عزیز ایرانی است چه کرد و چه غیر کرد !.

قول دادم این مطلب را پاک کنم اما به احترام یکی از دوستان که استاد دانشگاه و از پژوهشگران نامی استان است ، این مقدمه را نوشتم که هم حرمت مدیریت تازه ی رخش حفظ شود و هم حرمت آنانی که در این بحث مشارک نموده و در بخش نظرات ، با این مبحث که به سال 85 برمی گردد، حفظ کرده باشم  .

برای مالک و مدیریت محترم مجتمع رخش آرزوی توفیق و سربلندی می کنم .

 

مجتمع فرهنگی ! رخش به لباس کٌردی پوشها اجازه ی ورود  نمی داد !

 

در سرزمینی که از در و دیوارش هنوز صدای سمضربه های اسبان غیرت باستانیانم می آید ، در سرزمین غیرت وشکوه کرد ، در زادگاه شیرمردان عرصه ی عشق و ایثار و جنگاوری - کرمانشاه- همان که باید کرماشانش بخوانیم ، این روزها با دردهای بزرگی دمخوریم . جای تاسف است که با نیاکانی به عظمت تاریخ، این گونه استحاله شده باشیم و از جانب جمعی نابخرد اهانت بشنویم . جای تاسف است که کرد بودن در این دیار ، اسباب تحقیر باشد . جای تاسف است که لباس کردی _همانی که دولتمردان امروز این کهن بوم و بر ، لباس شرف و غیرتش می خوانند ، ـ  برای عده ای دور از  فرهنگ ظاهرا موجب کسالت خاطر و به دنبال آن باعث کم رونقی دکان بی مایه شان گردد.

الغرض!

 ساعت چهار و نیم روز جمعه به همراه یکی ازدوستان اهل فرهنگ که از استادان نام آشنای دانشگاههای کرمانشاه می باشد و به پیشنهاد ایشان قرار شد سری به مجتمع فرهنگی!! - ورزشی رخش بزنیم . تمایل زیادی نداشتم اما به پاس دوستیهای چندین و چند ساله موافق شدم و راهی همان مجتمع کذایی شدیم . از ظواهر بر می آمد که آنجا جایگاه عده ای بی درد و بی خیال باشد.

به در مجتمع که رسیدیم ماموری با جمله ای به پیشوازمان آمد که بسیار تلخ و بی مایه می نمود. من که به رسم معمول اجازه ی ورود را بر زبان جاری کردم ، با این جمله مواجه شدم که :آقا با شلوار کردی اجازه ی رفتن نداری !! دستور داده اند که به کسی که شلوار کردی پوشیده اجازه ی ورود ندهم . من که به دور از ادا و اطوارهای مدیر مسئول بودن یک هفته نامه و ... همیشه در ساعات غیر اداری لباس کردی می پوشم و با هیچ گونه برخورد اینچنینی مواجه نشده بودم ، برایم قابل قبول نبود .

اما دیدم طرف، خیلی از مسائل را نمیتواند درک کند. تنها ماموری است که برای امرار معاش آمده است . مدیری هم در آن حوالی نبود که اعتراضم را برسانم . برگشتیم اما چقدر تلخ! . نه به خاطر آنکه سری به آن مجتمع نزده ایم .بلکه به خاطر آنکه این گونه مدیران چرا باید اینگونه دستوراتی بدهند ؟ آیا از روی عدم آشنایی با فرهنگ  است ؟ یا آنکه برای نابودی هویتی خط و نشان کشیده اند؟ چرا چنین مدیری که از سفره ی همین مردم زجر کشیده ی کرد ، میلیونها تومان وام گرفته و آن مبلغ کلان می توانست بسیاری از بی پناهان این دیار را پناه باشد و سروسامان بخشد ، این گونه نمکدان شکنی می کند ؟

/ 18 نظر / 189 بازدید
نمایش نظرات قبلی
هورامان رستمی

سلام بسيار جالب است. اميدوارم موفق و سر بلند باشيد. وقت كرديد سري هم به ما بزنيد.مرسي

كاوه خوسره‌وی

داڵه‌هو خه‌ریكه وه په‌ڕ مامر سه‌رمان بڕن. وه‌ختێ زوان و فه‌رهه‌نگمان نه‌ما، ئیتر ئاسارمان نامینی و بیمنه به شێ له خوه‌یان. وه ڕوژ ڕوشن خه‌ریكه زنه وه چاڵمان كه‌ن. ئه‌گه‌ر مه‌ردم ئیلام و كرماشان كارێ نه‌كه‌ن، ئه‌ڕا مه‌نن هویه‌ت كوردییان با هه‌ر له ئیمڕوژوه وه‌سیه‌تنامه بنیوسن.

كاوه خوسره‌وی

گله‌یی گله‌یی ناكه‌م له ئایه‌میزایه‌ی سه‌رزه‌وی، له وانه‌ی وه خیون تینگن، ته‌نیا گله‌ییم له خوای بانسه‌ره، كه دڕنده دروس كه‌ێ ناوێ ئایه‌مه و له بارگای خوایش به‌نده و نه‌وكه‌ره.

حسين

سلام بسيار جالب است. اميدوارم موفق و سر بلند باشيد ما در شيراز به کردبودن خود افتخار می کنیم ولی در کردستان اين حوادث رخ می دهد که جای بسی تاسف دارد به اميد سربلندی کرد و کردستان در هر کجای دنيا که باشد سری هم به وبلاگ من بزن ضرر نداره ( وصف الحال کردان شيراز شنيدن بد نیست چرا که شاید خیلی براتون عجیب باشه اما باور کنید ما هم کردیم و به کردبودن خود می بالیم )

کردمرد

با سلام مطلب بسيار جالبی نوشتيد کاش ميشد تک تک مردم کرمانشاه اينچنين فکری داشتند! کاش می شد در شهری که به اصطلاح مهد کرد است در شهری که اکثر مردمان آن اصالت خود را از دست داده اند بتوان با افتخار گفت که کرد هستم . شما نوشته بوديد که مدير را نيافتيد ما چرا بايد فقط به آن مدير گير بدهيم من ساکن کرمانشاه هستم گهگاهی با لباس کردی که با آن بسيار راحت تر هستم بيرون ميرم ولی متاسفانه ديد مردم .... باور کنيد راننده تاکسی همان مسيری را که قرار بوده من سوار بشم سوار کرده ولی به من گفته نميرم. اگر بياييم در عمق ماجرا نگاه کنيم شايد نه، بلکه بقطع به مساله( ژينوسايد) مردم کرد برسيم. دوست عزيز در چندسال گذشته فعاليت هايی در اين ضمينه در دانشگاههای کرمانشاه و NGOهای کرد انجام شد ولی.....

نجات غلامی

جليل خان زخمم نکلنو متاسفانه فارس سازی مدتهاست در کرمانشاه وايلام وسنندج شروع شده است.و کرماشان خومان در اين زمينه پيشرو است!!اميدوارم مردممان بيدار شوند ونگذارند فرهنگ وزبانمان به نابودی کشيده شود.

ايلام

امروزه تمام ملتهاي دنيا به فرهنگ، زبان، نژاد و سرزمين خود افتخار مي كنند. اما متاسفانه عده كثيري از هم وطنان كرد منكر و حتي درمقابل فرهنگ،..خود مي باشند.در چنين شرايطي نيازي به ژينوسايد نيست. زيرا خود ملت كرد درحال نابودي فرهنگ...خود مي باشند. هرگز نبايد فراموش كرد كه ما قبل از مسلمان بودن كرد بوده و هستيم. اين مهمترين عامل پيوند ما با همه انسانها روي زمين است كه اين پيوند از ديارمان(كردستان) آغاز مي شود. دوست عزيز اگر به كتيبه هاي تاق وه سان سري بزنيد، خواهيد ديد كه دوهزار سال پيش در بزرگترين تمدن روي زمين پادشاهان لباسهاي زيبا و راحتي مانند لباس زيباي شما را مي پوشيدند نه لباسي مانند لباس آن نگهبان حقير مقابل يك مركز بي فرهنگي. سرزمين كرماشان به چون شماها مي بالد. كوه پراو شما را دوست دارد، زيرا شما دوست عزيز زبان آشنايي براي آنها داريد ولباسهايتان هزاران سال است به چشم پراو ، دالاهو و شاهو آشناست. پس آنها شما را دوست دارند. نگذاريد بي فرهنگي عوام شما را دل آزرده كند. با قلم زيبايتان در مقابل آنها بايستيد تا رسوا شوند. آين مراكز بي فرهنگي لياقت حضور سبز چون شمايي را ندارند.

ميديا

برای عه زیز ئیلامی چه نی قسه گاند دلم تازه وه کرد. ده سد خوه ش. هه چی له دل من بیو تو وه شیرین ترین به یان وه تیده ی: سرزمين كرماشان به چون شماها مي بالد. كوه پراو شما را دوست دارد، زيرا شما دوست عزيز زبان آشنايي براي آنها داريد ولباسهايتان هزاران سال است به چشم پراو ، دالاهو و شاهو آشناست. پس آنها شما را دوست دارند... ئيوه مايه شانازی خه لق کوردين.

ماکوان

جناب جلیل عزیز در طول سالهای متمادی کسانی همچون شما از این زبان و فرهنگ پاسداری کرده‌اند و بدون تردید این کار ادامه‌ خواهد داشت (که‌س نه‌لێ کورد مردوه‌ ........

كرد كرماشاني

كاك جه ليل ئه بزانيد ساو مجتمع ره خش(آقاي-م) كييه وه وه كوره هاورديه ئيجوره ناراهه ت نيه وايد. (آقاي م ) نان خووه ر وه سفره دره.