نرمه واران

شعر کردی کلهری (کرماشانی )‌ و مطالبی در باره ادبیات کردی


کتاب ته‌م با همت انتشارات باغ نی کرمانشاه به بازار آمد . این کتاب در بر گیرنده‌ی اشعار کلاسیک جلیل آهنگرنژاد است که با مقدمه ای از دکتر میر جلال الدین کزازی آراسته گردیده است . علاقمدان می توانند با مراجعه به کتابفروشی های معتبر در استانهای کرمانشاه ، ایلام و کردستان این کتاب را تهیه نمایند .

CD  صوتی این اثر با صدای هنرمند نام آشنای کرمانشاهی دکتر امین جلیلیان منتشر می شود .

مقدمه ای بر کتاب ته‌م

به قلم دکتر میرجلال الدین کزازی :

کُردی کرمانشاهی شاخه ای از زبان گرانسنگ و مایه‌ور کُردی است که یکی از کهن ترین زبانهای ایرانی است و به شاخه‌ای نغز و شکوفان می‌ماند که از آن درخت تناور و گَشَن بیخ و بسیار شاخ بررُسته است . این شاخه از زبان کُردی بس نغز و دلاویز و خوش آهنگ افتاده است و نیک همساز و دمساز است با بهره بُردِ هنری و زیبا شناختی از زبان .
از آن است که سروده هایی در آن پدید آمده است و درپیوسته شده است، آنچنان آهنگین و دلنشین که با یک بار شنیدن در یاد و نهاد شنونده می ماند. از این روی، بیشینه ی این سروده ها، از تری و تازگی ، به ترانه دیگرگون شده است و از سرگی و سختگی، چونان سرودِ رامش، کارکرد خُنیایی یافته است و بخشی ارزنده و برازنده از گنجینه ی فرهنگی و هنری کرمانشاه گردیده است. سراینده‌ی بسیاری از این ترانه‌های « نوبرانه » که بر زبان کرمانشاهیان روان است و آوازخوانان، دمساز با ساز، به آواز می‌خوانندشان، دانسته نیست که کیست؛ ترانه‌هایی از این گونه:
ئه‌ێ دنیا داران، ئه‌ێ دنیا دووسان!
دنیا ده‌مێگه چو شاڕوو بووسان
            ***
تنیا دارێگ بیم کیه‌نی وه سام بی
گه‌ل گه‌ل نازاران دایه‌م وه پام بی
           ***
چه‌وه‌یل مسد بی سرمه مه‌سه
خودا مه‌زانو خونی چه‌ن که‌سه
         ***
جفتێ چه‌و دیری چو پیاله‌ ێ  چینی
خوداێ بان سه‌ر له لید نه‌سینی
بی‌گمان، هنوز همچنان بر این گنجینه‌ی ناب و یگانه‌ی کرمانشاهی می‌توان افزود؛ سخنوران چربگوی و شیرین سخن کرمانشاه می‌توانند در کُردی کرمانشاهی سروده‌های دلاویز و شورانگیز درپیوندند و از نغزیها و نوشنواییهای این شاخه از زبان کردی به شایستگی بهره بجویند.
از آن است که هنر پژوهشگر و سخنور و روزنامه‌نگار پویا و پرتلاش کرمانشاهی ، آقای جلیل آهنگر نژاد، را که کُردی کرمانشاهی را چونان زبان ادبی خویش برگزیده‌است و در کار آورده است و این دفتر شعر را به همشهریان ادب  دوست خویش ارمغان کرده است، می باید ارج نهاد و او را به پاس این تلاش ارزشمند ادبی و فرهنگی، فرخباد و دست مریزاد گفت. برای او، از درگاه دادار دادگر، کامگاری و بختیاری آرزو دارم.
میر جلال الدین کزازی
مرداد ماه 1389

 

دوستانی که تمایل دارند این کتاب برایشان پست شود ، لطفا نشانی شان را اعلام فرمایند .نویسنده : جلیل آهنگرنژاد ; ساعت ۱۱:۱٧ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٦/٩


 

آهنگرنژاد خبر داد:
کتابهای شعر « ته م» و « وا» بزودی وارد بازار می شوند
اجتماعی  2/6/1389  09:40:51
896-1514-5 کد خبر
RSS :: پرینت

جلیل آهنگرنژاد گفت: در کتاب شعر «ته م»  مه و «وا» باد مجوز چاپ گرفته اند و به زودی وارد بازار خواهد شد.

این شاعر کردزبان در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه کرمانشاه، با بیان اینکه در آغاز کتاب “ته م” مقدمه ای به قلم دکتر میرجلال الدین کزازی آمده است، گفت: “ته م” حاوی شعرهای کردی کلاسیک من است و در آن از قالب های متنوعی مانند مثنوی عروضی، غزل و دوبیتی استفاده شد ه است.

وی با بیان اینکه “ته م“، 86 صفحه دارد به توضیح این واژه پرداخت و ابراز داشت: ته م در کردی یک واژه رازآمیز است، معادل فارسی آن مه می باشد اما در کردی بسیاری دیگر از مفاهیم سرما، زمستان، یخبندان و ... از آن برداشت می شود.

آهنگرنژاد در توضیح کتاب “وا” نیز خاطر نشان کرد: “وا” در قالب سپید سروده شده و 120 صفحه دارد، در ابتدای این کتاب نیز مقدمه ای مفصل در رابطه با تاریخ ادبیات کردی بویژه در استانهای کرمانشاه و ایلام آ مده و بسیاری از چهره های شاخص ادبیات کردی در آن معرفی شده اند.

این محقق کرد زبان همچنین از آماده چاپ بودن اثر دیگری با عنوان « حریر و شمشیر» یادکرد وتصریح کرد: حریر و شمشیر در حوزه ادبیات تطبیقی و با موضوع شخصیت شناسی شاهنامه های کردی در 250 صفحه نوشته شده است.

آهنگرنژاد پیرامون وجه تسمیه حریر و شمشیر نیز خاطر نشان کرد: شمشیر از مهمترین ابزار کاراکترهای ا دبیات حماسی است اما از سویی در ادبیات حماسی کردی همواره بزم با رزم و عشق با جنگ در هم آمیخته شده و لذا واژه حریر نیز برای تکمیل نام کتاب مورد استفاده قرار گرفت.نویسنده : جلیل آهنگرنژاد ; ساعت ٢:٤٢ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٦/۳